Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 111 w Łodzi

Zaloguj się:

Wycieczka do Warszawy - nagrodą Ogólnopolskiego Konkursu "Wybieram Wodę"

Nasza Szkoła znalazła się wśród laureatów Ogólnopolskiego Konkursu „Wybieram Wodę” dzięki ogromnemu zaangażowaniu uczniów klasy Vb. Nagrodą główną było wejście do Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji na terenie Stacji Uzdatniania Wody „Filtry” w Warszawie, połączone ze zwiedzaniem Stacji Filtrów.

Dnia 2 marca br. klasa Vb wraz z klasą partnerską IIb (biorącą, także udział w Konkursie) pod opieką wychowawców i nauczyciela przyrody odbyły wycieczkę do Warszawy.  Celem tej wyprawy było uczestnictwo w programie edukacyjno – ekologicznym, opracowanym i wdrażanym przez Wodociągi m.st. Warszawy. Mogliśmy zobaczyć (projekcja filmu pt.”Z Wisły do Wisły”) pobór wody z Wisły wraz z procesem jej uzdatniania. Woda pobierana jest przez stacjonarną instalację zlokalizowaną w nurcie rzeki, tzw. „Grubą Kaśkę”(największa studnia infiltracyjna w Europie).
Obiektami, które obejrzeliśmy i nas zachwyciły były: wieża ciśnień (zbudowana w latach 1883 – 1886, osiągająca 40m wysokości) oraz zbiorniki wody czystej, zawierające filtry powolne – podziemne budowle, które ze względu na swoją architekturę nazywane są „podziemnymi katedrami”.

Inicjatorem budowy wodociągów w Warszawie był p.o. prezydenta Warszawy rosyjski emerytowany wojskowy Sokrates Starynkiewicz. Zainspirował go do tego fatalny stan higieny i zdrowia w stolicy - wówczas pod zaborem -  skutkujący dużą śmiertelnością mieszkańców. Projektantem, w latach 1876 – 78, został uznany w świecie brytyjski inżynier William Lindley. Budowę nadzorowali jego dwaj synowie, z których starszy, również William, jest autorem projektu i wykonania łódzkich wodociągów.

Samo pozyskiwanie i rozprowadzanie wody to za mało, aby woda była zdrowa i bezpieczna dla konsumentów. Konieczne jest jej oczyszczanie i uzdatnianie. Proces ten jest realizowany przez Stacje Filtrów.

Podczas poboru i uzdatniania, woda przechodzi wiele procesów:
1. Ujęcie infiltracyjne (Gruba Kaśka i 4 mniejsze ujęcia);
2. Napowietrzanie;
3. Osadniki wody surowej;
4. Pulsatory;
5. Filtry pospieszne piaskowe;
6. Stacja Ozonowania i Filtracji na Węglu Aktywnym;
7. Filtry powolne (prędkość przepływu 10 cm/h);
8. Zbiorniki wody czystej;
9. Sieć miejska wodociągów.

W 2012r. Stacja Filtrów została wpisana na listę pomników historii. Trwają starania
 o wpisanie zespołu Stacji Filtrów na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Pełni wrażeń i napełnieni wiedzą o tym, że woda jest najcenniejszym darem natury, bez którego życie na Ziemi jest niemożliwe i należy ją rozsądnie wykorzystywać, wyruszyliśmy z przewodnikiem zwiedzać stolicę. Obejrzeliśmy Stare Miasto, Plac Zamkowy z Kolumną Zygmunta i Zamkiem Królewskim, jak również szereg pomników wielkich Polaków: M. Kopernika, A. Mickiewicza, B. Prusa, kardynała St. Wyszyńskiego, a także monument Syrenki nad Wisłą. Podziwialiśmy  również zmianę warty przed Belwederem – siedzibą Prezydenta RP.
Poruszaliśmy się głównie metrem. Widzieliśmy pierwszą i drugą jego „nitkę”. Robi wrażenie - nie tylko szybkość pociągu, ale zarówno wystrój, jak i estetyka podziemnych stacji. Szkoda, że  podziemnej kolei nie ma jeszcze w Łodzi!

SAM_5187.JPG

Popiersie twórcy wodociągów i kanalizacji w Warszawie Williama Lindley/a.

SAM_5202.JPG

Makieta obiektu.

SAM_5215.JPG

Filtr z Aktywnym Węglem.

SAM_5239.JPG

Filtry powolne - "podziemna katedra".

SAM_5261.JPG

Nad Wisłą.