Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 111 w Łodzi

Zaloguj się:

Wycieczka do Jury Krakowsko-Częstochowskiej - TERENOWĄ LEKCJĄ GEOGRAFII I PRZYRODY

Dnia 7 czerwca br. klasy: IVa , VIa , VIc - udały się na autokarową wycieczkę do Jury Krakowsko – Częstochowskiej (Ogrodzieniec – Ojcowski Park Narodowy – Pieskowa Skała - Jaskinia Nietoperzowa).

Rozpoczęliśmy od pobytu w Ogrodzieńcu – wspaniale zachowanych ruinach zamku. Budulec stanowił miejscowy – łatwo dostępny – wapień.

Zamek góruje nad okolicą, „przypominając„ sobie lata swojej świetności. Początek zwiedzania to dziedziniec, a jednym z bardziej interesujących obiektów okazała się studnia o pierwotnej głębokości 100m – obecnie około 30m.

Zapoznawaliśmy się z salami o rożnym przeznaczeniu (od balowych po sypialnie) wspinając się wąskimi, krętymi, stromymi schodami, trzymając się poręczy (najczęściej) łańcuchowych. Nagrodę dla wytrwałych stanowił zapierający dech w piersiach widok krajobrazu
z najwyższej kondygnacji. W tej scenerii wysłuchaliśmy historii zamku i związanych z nim legend opowiedzianych przez przewodnika.

Olśniewające białe skały, zachowane z czasów ery mezozoicznej, widniały na tle bujnej roślinności. Są to pozostałości po zalewającym obszar obecnej Polski ciepłym morzu, bogatym w amonity, belemnity, rozgwiazdy i inne organizmy; wypiętrzone w późniejszych okresach geologicznych, by w rezultacie przyjąć bardzo oryginalne kształty. Na powierzchni ziemi zachwycają obiekty, takie jak, np. Maczuga Herkulesa – atrakcja Ojcowskiego PN, czy pod jej powierzchnią, np. Jaskinia Nietoperzowa. Właśnie w niej udało nam się zaobserwować proces powstawania kalcytu. Trudno przecież nie zauważyć spadających nam na nasze głowy kropelek wody, sączących się przez skały wapienne. Proces ten trwa nieustannie, począwszy od jury po holocen, czyli po dzień dzisiejszy. Te rozpuszczone skały przyjmują fantastyczne kształty w formie nacieków, draperii, kominów i innych.

Wycieczka była niezapomnianą lekcją geografii i przyrody, której treści zapamiętamy na bardzo długo. Mogliśmy obejrzeć, dotknąć, poczuć, usłyszeć to, czego nie jest w stanie oddać najciekawszy nawet wykład, czy film naukowy. Zamki w Ogrodzieńcu i w Pieskowej Skale zauroczyły nas swoją historią i legendami. Jaskinia wzbudzała pełne dreszczyku emocje. Wędrując ciemnymi korytarzami, w każdej chwili mogliśmy oczekiwać niespodzianek: spadających na nas kropel wody, albo widoku nietoperzy.

Ciekawa, pouczająca wycieczka, urokliwe i zachwycające widoki – polecamy z pełną odpowiedzialnością.
 Życzymy równie wspaniałych wrażeń.

SAM_5625.JPG

Ogrodzieniec - ruiny zamku.

SAM_5627.JPG

Zaglądamy do historycznej studni.

SAM_5633.JPG

Platforma widokowa na wewnętrznym dziedzińcu.

SAM_5644.JPG

W oddali Maczuga Herkulesa.

SAM_5665.JPG

Jaskinia Nietoperzowa.