Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 111 w Łodzi

Zaloguj się:

Wycieczka uczestników klubu do zagrody edukacyjnej

Wycieczka do zagrody edukacyjnej.

W dniu 16 czerwca uczniowie klubu oraz klasy Oa, Vc i IIc wybrali się na wycieczkę do gospodarstwa agroturystycznego w miejscowości Konarzew.

Po dotarciu na miejsce, dzieci wzięły udział w zajęciach edukacyjnych.

Pierwsza ścieżka nosiła nazwę: „Od ziarenka do bochenka.”

Snop zboża (żyta) został przez uczniów wymłócony cepem. Ziarna oczyszczone na przetaku zmielono na żarnach. Uzyskana w ten sposób mąka, posłużyła do przygotowania ciasta. Dodano do niego zakwas. Po wymieszaniu składników, dzieci formowały nieduże chlebki i bułeczki, które na drewnianej szerokiej łopacie trafiły do wcześniej nagrzanego pieca. Pieczenie trwało ok. 20 minut.

Każdy wracał do domu z własnoręcznie wykonanym chlebem lub bułką. Dało to dzieciom dużo radości i satysfakcji.

Druga ścieżka – „W mlecznej zagrodzie” okazała się jeszcze bardziej atrakcyjna.

Krowa stojąca w obejściu, była co prawda sztuczna, ale mleko uzyskane w trakcie dojenia - prawdziwe. Ze schłodzonego mleka odciągnięto śmietanę, z której dzieci ubiły masło. Gospodyni uformowała je
w kształt osełki.

Upieczony własnoręcznie chleb, posmarowany własnoręcznie wytworzonym masłem, a także smalcem smakował wyśmienicie. Zajadaliśmy się tym prostym, ale świeżym i smacznym jadłem.

Wiadomo, że zwierzęta również muszą coś jeść. Obecne w gospodarstwie trzy konie i kucyk pasły się na łące. Na wieczorny posiłek skosiliśmy dla nich trawę. Załadowana  na poręczny wózek trafiła  do stajni.

Niektóre dzieci karmiły konie „ z ręki” smakołykami – marchewkami.

Na zakończenie pobytu  uczennica z klasy Vc, pod czujnym okiem gospodarza, rozpaliła ognisko, nad którym piekliśmy kiełbaski.

Po wizycie w gospodarstwie agroturystycznym udaliśmy się autokarem do Piątku,  zatrzymując się w geometrycznym środku Polski. Kierowniczka wycieczki otrzymała dla wszystkich certyfikaty, potwierdzające ten fakt.

Pełni wrażeń, opaleni, nasyceni jadłem i owiani wiejskim powietrzem, wróciliśmy do szkoły.

SAM4

SAM5

SAM3220

SAM6

SAM7

SAM8

SAM9

SAM10

SAM11

SAM12

SAM13

SAM14

SAM3209

SAM15

SAM16

SAM3267