Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 111 w Łodzi

Zaloguj się:

Europejskie Dni Ptaków

W dniu 2 października uczniowie klas IV – VI udali się pod opieką nauczycielki przyrody oraz trzech mam uczniów – uczestników wyprawy, na Górę na Rogach w Łagiewnikach.

Była to już 23 edycja Europejskich Dni Ptaków. Symbolem tegorocznego liczenia ptaków był kopciuszek – ptak z rodziny muchołówkowatych, o wielkości i wyglądzie wróbla. Nazwę zawdzięcza „przydymionemu” ogonkowi  w odcieniu pomarańczowo – rdzawym, wyglądającemu tak, jakby został okopcony przez dym z komina, na którym chętnie przesiaduje.
Najliczniejszą grupę w naszych obserwacjach stanowiły zięby, a także skowronki i sikorki. Kruki, sójki i myszołowy reprezentowane były przez pojedyncze okazy.
 W 2016 r. wszystkie dane uzyskane w trakcie liczenia ptaków przekazywane są  do Szwajcarii.
Dodatkową atrakcję dla uczniów stanowił quiz tematyczny, w którym wzięli udział wszyscy nasi uczniowie. W nagrodę otrzymali publikację o ptakach i ich zwyczajach.

Miłym akcentem wyprawy było spotkanie absolwentów - obecnie uczniów gimnazjów. Cieszy fakt, że zainteresowanie ptakami, a szerzej przyrodą, nie ustało wraz z zakończeniem szkoły podstawowej.
Zmęczeni , lecz w świetnych humorach wróciliśmy pod szkołę, skąd rozeszliśmy się do domów.

SAM_4859.JPG

Skupieni słuchamy wykładu o ptakach.

SAM_4862.JPG

SAM_4860.JPG

Obserwacje przez lunetę.

SAM_4864.JPG

...z nagrodami za udział w quizie.

SAM_4866.JPG

Wszyscy razem.