Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 111 w Łodzi

Zaloguj się:

Europejski Dzień Ptaków

Od kilkunastu już lat uczniowie naszej szkoły razem z nauczycielką przyrody p. Anną Gendek uczestniczą czynnie w obchodach Europejskich Dni Ptaków. Polega to, na liczeniu ptaków, w jednym konkretnym terminie w całej Europie i Azji Centralnej. Jest to zawsze pierwszy weekend października.
 Nasze obserwacje prowadziliśmy, jak zwykle, na Górze na Rogach (skraj Lasu Łagiewnickiego).
Co roku bohaterem tych dni jest inny ptak. W tym – wybrany został droździk (Turdus iliacus) – niewielki ptak wędrowny z rodziny drozdowatych o długości ciała około 19 cm – 23 cm, charakteryzujący się śmietankowobiałymi brwiami i wąsami, czerwonawymi bokami i spodem skrzydeł.
W niedzielę 1 października, przy słonecznej, lecz rześkiej pogodzie, udaliśmy się na miejsce obserwacji. Wyniki liczenia podaliśmy, jak zwykle, do OTOP-u, gdzie wprowadzone będą na specjalistyczne formularze. Koordynatorem tegorocznej akcji jest Bird Life na  Słowacji.
W trakcie wyprawy zaobserwowaliśmy: około 120 gołębi grzywaczy, klucz gęsi, składający się z 37 ptaków, 10 szpaków, 1 krogulca, 2 myszołowy. Ponadto pojedyncze okazy: sikorki modraszki, jaskółki dymówki, zięby i sroki.
W tym roku wyjątkowo licznie towarzyszyli nam również rodzice – głównie uczniów klasy IVa oraz Va.
Wszyscy uczestnicy byli bardzo zadowoleni - zarówno z pogody, jak i samej obserwacji oraz z otrzymania publikacji ornitologicznych w zamian za poprawne odpowiedzi w quizie z wiedzy o ptakach.

SAM_5379.JPG

Właśnie ukazał się krogulec.

SAM_5381.JPG

Filip wypatrzył klucz gęsi.

SAM_5384.JPG

Kolejka "naszych" do lunety.

SAM_5388.JPG

SAM_5391.JPG

Pamiątkowe zdjęcia na zakończenie.