Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 111 w Łodzi

Zaloguj się:

Dzień Kolorowej Tolerancji

Dnia 21 marca br. – w Dniu Pustych Ławek, a także w Międzynarodowym Dniu Walki z Dyskryminacją Rasową – uczniowie klasy IVa oddali przy Grobie Nieznanego Żołnierza hołd Polakom, poległym w walce o wolność i niepodległość. W ten sposób nawiązaliśmy do obchodów 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
Lokalizacja Grobu w sposób naturalny zainspirowała nas do zwiedzenia Arcykatedry Łódzkiej, p.w. św. St. Kostki. Naszym przewodnikiem po tym największym kościele katolickim w mieście był ks. Robert Batolik. Dzięki niemu zobaczyliśmy m.in. kryptę biskupów łódzkich oraz
w podziemiach prezentację multimedialną historii katedry od jej powstania, aż do chwili obecnej. Duże wrażenie wywarł na nas wizerunek
(w zakrystii) krzyża, wykonanego z resztek belek stropu katedry, pozostałych po wielkim pożarze z lat 70-tych ubiegłego wieku.

Następnie udaliśmy się do Kościoła Ewangelicko – Augsburskiego, z uwagą oglądając jego wnętrze, zachwycając się witrażami, jak również imponującym żyrandolem.
Na zakończenie wycieczki wybraliśmy  Białą Fabrykę  – obecnie Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi. W ramach tzw. „Wagarów
 w muzeum”, oddaliśmy się twórczej improwizacji, której przebieg ilustrują poniższe zdjęcia.

Z żalem stwierdzamy, że zabrakło nam czasu, aby dopełnić naszą wyprawę o wizytę jeszcze przynajmniej w dwóch miejscach: katedrze prawosławnej przy ul. Narutowicza i synagodze przy ul. Rewolucji 1905r.
Obiekty te świadczą dobitnie o słusznie kojarzonej z Łodzią nazwie –„ Miasto czterech kultur i czterech religii”. Mimo to nie tracimy nadziei, że odwiedzimy wkrótce te interesujące miejsca.

SAM_5499.JPG

Przy Grobie Nieznanego Żołnierza.

SAM_5505.JPG

Prezentacja multimedialna w podziemiach Katedry.

SAM_5513.JPG

Wnętrze Kościoła p.w.św. Mateusza.

SAM_5527.JPG

"Wagary w muzeum" - w trakcie improwizacji.

SAM_5532.JPG

Nasz ślad w muzeum.