Szkoła Podstawowa nr 2 im. Marszałka Piłsudskiego w Gołdapi

Zaloguj się:

Więcej o działalności Klubu

KLUB NASZEJ ZIEMI PRZY SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 2
IM. MARSZAŁKA JÓZEFA PIŁSUDSKIEGO W GOŁDAPI

(artykuł pisany do gazety)

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Gołdapi od wielu lat pracują na rzecz środowiska. Nasze działania promują oszczędność wody, energii, ograniczenie produkcji śmieci, używanie produktów z recyklingu i selektywną zbiórkę odpadów. Współpracujemy z licznymi instytucjami, którym drogi jest los środowiska. Między innymi z: Nadleśnictwem Gołdap, Parkiem Krajobrazowym Puszczy Rominckiej w Żytkiejmach, Kołem Myśliwskim „Granica”.

Efekty pracy widoczne są w mieście, powiecie i województwie.

Postanowiłam działania szkoły zgłosić do Fundacji Nasza Ziemia, która specjalizuje się w edukacji ekologicznej i obywatelskiej. Osiągnięcia szkoły zauważyła też sama inicjatorka Akcji Sprzątania Świata, założycielka i prezes Fundacji Nasza Ziemia pani Mira Stanisławska-Meysztowicz. Od lipca 2007 roku uczniowie tworzą zarejestrowany Klub Naszej Ziemi przy Szkole Podstawowej nr 2 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego. Mamy własne logo, które można podziwiać na ścianie budynku szkolnego.

W Szkolnym Klubie Naszej Ziemi działają klubiki. Jednym z nich jest Zespół Klasy IIa „ Przyjaciele Przyrody”. Dzieci wspólnie redagują gazetkę ekologiczną „Przyjaciel Przyrody”, organizują zajęcia ekologiczne (konkursy, happeningi, akcje, Zielone Dni), dokarmiają systematycznie zwierzęta w okresie zimowym, specjalizują się też w ekologicznej edukacji teatralnej przedstawiając spektakle społeczności szkolnej i przedszkolnej. Od września 2007 r. działają w Społecznej Sieci Monitoringu. Celem działania sieci jest zaangażowanie społeczeństwa polskiego w monitoring stanu środowiska. Zadaniem uczestników sieci jest lokalizowanie i opis dzikich wysypisk ,a także innych zanieczyszczeń środowiska, występujących na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Do Zielonych Strażników z klasy II „a” dołączyli już pracownicy Nadleśnictwa Gołdap: Marzanna Konieczny, Zbigniew Czuper, Henryk Bazylewicz, Szymon Czernek, Paweł Milewski. Przyjaciele Przyrody do swoich działań zachęcili też już spore grono kolegów ze szkoły, rodziców i nauczycieli.

Gołdapianie, którzy zanieczyszczają środowisko strzeżcie się ekologicznych patroli z „dwójki ”!

15 września 2007r.zgodnie z tegorocznym hasłem przewodnim akcji „Sprzątanie Świata–Polska 2007” Oszczędzaj Wyłączaj. Odzyskuj. Świeć przykładem! dzieciaki z „dwójki ”ruszyły na swój kolejny ekologiczny patrol.

Koordynator Społecznej Sieci Monitoringu i Opiekun Klubu
Alina Oleszczuk