Miejskie Przedszkole nr 99 w Katowicach

Zaloguj się:

Święto Drzewa w MP 99 w Katowicach

Święto Drzewa  

Wszyscy doskonale wiedzą jak ważną rolę w życiu planety pełnią lasy. Już po raz kolejny przedszkolaki z Miejskiego Przedszkola nr 99 z Katowic wzięły udział w obchodach Święta Drzewa – akcji propagowanej przez Klub Gaja z Bielska.

              W tegorocznych obchodach Święta Drzewa uczestniczyła cała społeczność naszego przedszkola wraz z zaproszonymi gośćmi – panem leśniczym Cezarym Wolnym oraz Państwem Słuchockich – pracownikami Nadleśnictwa Katowice.

         Dzieci od najmłodszych lat uczą się jak ważne funkcje pełnią drzewa  w życiu ludzi  i zwierząt. W dniach poprzedzających Święto Drzewa przedszkolacy odbyli wiele spacerów do pobliskich zagajników i lasów. Swoje wrażenia i spostrzeżenia dzieci odzwierciedliły w pracach plastycznych.

10 października 2013 roku, w dniu, w którym obchodziliśmy Święto Drzewa, dzieci przyszły ubrane na zielono. W tym dniu  podczas zajęć  w sali rozmawialiśmy  o różnych gatunkach drzew. Nasi wychowankowie utrwalili nazwy drzew liściastych   i iglastych dowiedzieli się co to jest las, kto go sadzi, kto i w jaki sposób o niego dba. Ponadto przedszkolacy wzięli udział  w quizie ekologicznym- dzieci m.in. segregowały wcześniej zebrane liście drzew, dopasowywały liście do owoców, poznały leśne zwierzęta.

W dalszej części obchodów Święta Drzewa dzieci zgromadziły się w auli przedszkola. Na wstępie zaśpiewaliśmy hymn „Święto Drzew dziś obchodzimy...”, a następnie obejrzeliśmy spektakl słowno-muzyczny w wykonaniu dzieci 5-letnich. Po spektaklu dzieci wysłuchały opowiadania Pani i Pana leśniczego o roli lasu w życiu ludzi i zwierząt. Leśniczy  w bardzo ciekawy sposób opowiadał o rodzimej przyrodzie. Przypomniał  dzieciom „O co prosi drzewo” oraz „Co nam dają drzewa”.

Następnie  wszystkie przedszkolaki złożyły  uroczystą przysięgę, że będą chroniły  drzewa i inne rośliny. Dzieciom zostały wręczone legitymacje LOP.

Dzięki współpracy z Nadleśnictwem Katowice mogliśmy nasadzić w ogrodzie przedszkolnym sadzonkę  miłorzęba. Na cześć pani leśnik  drzewko otrzymało imię Ala .

Przedszkolaki otrzymały z rąk leśniczych akt nasadzenia drzewka i zobowiązały się do opieki nad nim.

Wybrano strażników drzew, którzy są odpowiedzialni wraz z panem ogrodnikiem za wszystkie czynności związane z pielęgnacją młodej sadzonki. Jesiennymi piosenkami podziękowaliśmy gościom za przybycie i udział w przedszkolnych uroczystościach z okazji Święta Drzewa.

 

 

Gabriela Skrzypczak

Małgorzata Kołodziej

Miejskie Przedszkole nr 99

Katowice, ul.J.Płochy 6

 

1DSCF0228

1DSCF5

1DSCF0231

1DSCF0240

1DSCF0248

1DSCF0251

1DSCF0259

1DSCF0262

Nowy obraz