Miejskie Przedszkole nr 99 w Katowicach

Zaloguj się:

Światowy Dzień Wody

 

8 kwietnia 2016 roku dzieci Miejskiego Przedszkola nr 99 po raz kolejny przystąpiły do programu „Zaadoptuj rzekę” propagowanego przez Klub Gaja z Bielska Białej oraz obchodów Światowego Dnia Wody.

Działania rozpoczęliśmy od zorganizowania spotkania w auli przedszkola i przedstawienia spektaklu słowno-muzycznego przez grupe Sikorki. Zorganizowaliśmy wystawę plakatów pozyskanych w Klubie Gaja oraz prac dzieci na temat oszczedzania wody.

Następnie odbyliśmy wycieczkę nad pobliski potok Kokociniec, który wpada do rzeki Kłodnicy, którą chcieliśmy zaadoptować.

Podczas spaceru dzieci obserwowały nurt, głębokość, czystość wody i brzegów potoku. Kolejnym punktem naszego planu było spotkanie z panem leśniczym, który poszerzył wiedzę dzieci na temat okolicznej rzeczki. Podczas zajeć dydaktycznych panie poszerzały wiedzę dzieci na temat czystości polskich rzek oraz przedstawiały sposoby dbania o ich czystość.

Ostatnim punktem spotkania było wręczenie aktu adopcji rzeki Kłodnicy przedszkolakom.

Aby uświadomić wszystkim jak ważna i potrzebna do życia jest każda kropla wody oraz , że nie wolno nam jej marnotrawić dzieci urządziły happening –„Kolejka po wodę”.

Po powrocie do przedszkola, podczas zabawy badawczej , dzieci porównywały wodę pobraną z rzeczki z wodą z kranu, stwierdziły, że woda jest zanieczyszczona i brzydko pachnie. Postanowiły, że staną się strażnikami rzeczki, zaopiekują się nią, będą nawoływały do utrzymania porządku w jej otoczeniu.

Dzieci wykonały plakietki przypominające o oszczędzaniu wody i zawiesiły je w łazience oraz kuchni przedszkolnej.

Podczas zajęć dzieci zapoznały się z zasadami racjonalnego gospodarowania wodą, poznały sposoby jej oszczędzania oraz wzięły udział w quizie - „Woda źródłem życia”.

Dzieci poznały również piosenkę na temat czystości wody i zasad jej oszczędzania.

Dla rodziców przeznaczona była gazetka ścienna na temat oszczędzania wody oraz postery wykonane przez dzieci.

NEW800_PRZEDSZKOLE DZIE+â OCHRONY W+ôD I BA+üTYKU 2016 008.jpg

NEW800_PRZEDSZKOLE DZIE+â OCHRONY W+ôD I BA+üTYKU 2016 010.jpg

NEW800_PRZEDSZKOLE DZIE+â OCHRONY W+ôD I BA+üTYKU 2016 019.jpg