Miejskie Przedszkole nr 99 w Katowicach

Zaloguj się:

Przedszkolaki uczą się jak zdrowo się odżywiać.

Sprawozdanie z realizacji akcji „Zboża zjadamy energię z nich mamy”

w Miejskim Przedszkolu nr 99 w Katowicach

 

Przedszkolaki z Miejskiego Przedszkola nr 99 w Katowicach, z trzech grup wiekowych: 5-latki „Słowiki”, 5 / 6  - latki „Sikorki” ( Klubowicze Naszej Ziemi)  oraz 5 / 6 – latki „Skowronki”   przyłączyły się do akcji Akademii Zdrowego Przedszkolaka poświęconej zdrowemu odżywianiu się - Zboża zjadamy, energię z nich mamy! Akcja ta została przeprowadzona               w ramach czterech bloków w październiku 2013r.  W trakcie realizacji  zajęć dzieci uczyły się poprzez zabawę wszystkich istotnych rzeczy na temat właściwego odżywiania się, dowiedziały  się  jak oraz  co trzeba jeść żeby mieć energię na cały dzień.  Zajęcia  pomogły uświadomić dzieciom, dlaczego akcja „Zboża zjadamy- energię z nich mamy” jest bardzo ważna dla ich zdrowia i życia. Przeprowadzanie scenariuszy przebiegało bez zakłóceń. Program był realizowany systematycznie. Nad realizacją programu czuwali koordynatorzy.             O realizacji programu „Zboża zjadamy energię z nich mamy” rodzice zostali powiadomieni za pomocą plakatu informującego o tej akcji i artykułów z prezentacji multimedialnej oraz  na zebraniach grupowych.

Zajęcia wg pierwszego bloku  „Co to są produkty zbożowe, jakie są rodzaje zbóż” spotkały się z wielkim zainteresowaniem wśród dzieci. Na samym początku dzieci poznały czym jest Piramida Żywienia oraz jakie produkty znajdują się na poszczególnych piętrach.             Z dużym zainteresowaniem dzieci poznały kolejne przygody Ociupinki, Wieprzusia, Raptusia          i cioci Róży podczas opisywania pięter  których akcja Akademii Zdrowego Przedszkolaka dotyczyła. Szczególną uwagę skupiono na rozróżnieniu produktów zdrowych i niezdrowych. Przeprowadzono szereg zabaw z piramidą i kuponami. Dzieci kolorowały, wycinały, przyklejały je na kartkach, manipulowały nimi w czasie zabaw i zajęć. Umieszczono w sali na tablicy „Piramidę Żywienia Przedszkolaka” oraz każdy przedszkolak zabrał „swoją” piramidę żywienia do domu. Zdobyte wiadomości dzieci utrwalały również w czasie zabaw ruchowych. Następnie dzieci dowiedziały się skąd się bierze zboże i jakie są jego rodzaje oraz co się z nich robi. Z wielką radością, a zarazem dokładnością  dzieci kolorowały obrazki przedstawiające zboża.

 

 

 

Podczas realizacji zajęć w ramach drugiego bloku „Jak powstaje chleb, płatki śniadaniowe i makaron?” dzieci zapoznały się  z drogą jaką musi przejść zboże, żeby powstał z niego chleb, jakie są rodzaje makaronów i płatków śniadaniowych. Dzięki bohaterom bajki pt. „Zwierzątka ze Zdrowego Zakątka – Jak powstaje chleb” dzieci utrwaliły sobie wiedzę zdobytą na wycieczce w Chlebowej Chacie w Górkach Wielkich w listopadzie 2012r. ponadto degustowały różne gatunki pieczywa, potrafiły rozpoznać z jakiej mąki jest degustowane pieczywo.  Podczas kolejnych zajęć dzieci rozpoznawały opakowania różnych płatków śniadaniowych, a następnie dzieci degustowały. Podczas degustacji dzieci dowiedziały się jak powstają płatki zbożowe i jakie są ich rodzaje. Dowiedziały się również, których płatków należy unikać i dlaczego. Kolejnego dnia omówiliśmy makarony na podstawie ich różnych rodzajów. Wybraliśmy się w „Kulinarną podróż do Włoch” z bohaterami Zwierzątek ze Zdrowego Zakątka. Podsumowaniem dnia było wykonanie makaronowych korali, które dzieci zabrały do domu dla swoich mam.

W trakcie realizacji zajęć w ramach trzeciego bloku  „Kasze, ryż i rośliny strączkowe” dzieci dowiedziały się  dlaczego warto jeść kaszę gryczaną. Dowiedziały się z czego powstaje i dlaczego jest  zdrowa. Ponadto poznały wzrokiem oraz smakiem również inne rodzaje kasz. Po wysłuchaniu bajki „Zwierzątka ze Zdrowego Zakątka – Skąd pochodzi ryż” dzieci dowiedziały się gdzie uprawia się ryż i  dlaczego ryż nie rośnie w Polsce. W czasie realizacji trzeciego bloku dzieci dowiedziały się również co to są rośliny strączkowe i dlaczego zajmują przedostatnie miejsce piramidy.

W ramach realizacji czwartego bloku „Orzechy, nasiona i tłuszcze” dzieci wzbogaciły wiedzę o olejach, maśle oraz dlaczego zamiast słodyczy i słonych przekąsek warto jeść orzechy, pestki słonecznika czy inne bakalie. Dzieci dowiedziały się, że zdrowe przekąski to doskonałe źródło energii oraz składników mineralnych jak żelazo, wapń, magnez, fosfor. Ponadto dzieci poznały pojęcie NNKT - niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe - wiedzą, gdzie występują i dlaczego są ważne dla zdrowia. Po omówieniu  w jakich produktach są dobre tłuszcze, na podstawie bajki „Zwierzątka ze Zdrowego Zakątka – jak powstaje olej” oraz ilustracji dzieci dowiedziały się z czego robi się olej i  potrafiły wymienić jego rodzaje.

 

 

Dzieci doskonale bawiły się podczas zajęć, chętnie brały udział w zabawach dydaktycznych i ruchowych. Wraz ze Zwierzątkami ze Zdrowego Zakątka poprzez zabawę dzieci zdobyły wiedzę na temat, skąd mają w sobie tyle energii oraz jakie są zasady zdrowego żywienia. Wykonały wiele prac plastycznych oraz piękną mandalę na konkurs organizowany przez Akademię Zdrowego Przedszkolaka.

Uważamy, że kolejna akcja zakończyła się sukcesem i pozwoliła zdobyć dzieciom wiele cennych wiadomości, które z pewnością wykorzystają w codziennym życiu.

Koordynatorzy działań: Małgorzata Kołodziej, Gabriela Skrzypczak,  Edyta Mączka.

 

 

1087353

1087360

1086773

1086794

1087322

1087320

1087301