Miejskie Przedszkole nr 99 w Katowicach

Zaloguj się:

Dzień Marchewki

Cel: Przedstawienie i promowanie spożywania warzyw i owoców jako darów natury, na przykładzie marchewki.

Data 12.01.2011

Liczba dzieci, które wzięły udział: 115 dzieci z 5 grup wiekowych

Dzień Marchewki został zorganizowany w formie uroczystości urodzinowej.

Uroczystość została poprzedzona zajęciami dydaktycznymi promującymi spożywanie warzyw i owoców, jako darów natury. Dzieci młodsze poznawały wygląd i nazwy poszczególnych owoców i warzyw, dzieci starsze uczyły się zasad zdrowego odżywiania, robiły piramidy żywienia. Wszystkie dzieci wykonały prace plastyczne różnymi technikami na temat – „„ Jedzmy owoce i warzywa bo są pyszne i zdrowe”. Prace plastyczne zostały wywieszone i wyłożone w holu przedszkola. (Dzieci wykonały również owoce i warzywa z plasteliny)

W holu przedszkola wywiesiliśmy zaproszenie na urodziny marchewki z informacją o obowiązującym stroju warzywno-owocowym. Rodzice i dzieci stanęli na wysokości zadania. Dzieci były pięknie przebrane za owoce i warzywa.

Uroczystość rozpoczęliśmy w auli od wystawienia inscenizacji kukiełkowej w wykonaniu nauczycieli. Wystawiliśmy wiersz J.Brzechwy „Na straganie” .

Następnie rozpoczęły się różnego rodzaju konkursy: były to zagadki o warzywach i owocach, składanie warzywno-owocowych puzzli, rozpoznawanie owoców i warzyw po smaku i dotyku, zjadanie marchewki na wyścigi, śpiew lub recytacja wierszy i piosenek o warzywach i owocach.

Każde z dzieci biorących udział w konkursie otrzymało nagrodę.

Następnie dzieci przy muzyce bawiły się na balu u marchewki – wspólne pląsy i tańce. W przerwie dzieci piły sok marchewkowy oraz chrupały kawałki marchewki. Po przejściu do sal dzieci samodzielnie wykonały surówkę ze startej przez panie kucharki marchwi a następnie przystąpiły do jej degustacji.

Dla rodziców oprócz wystawki prac dzieci przeznaczone były postery na temat zdrowego odżywiania oraz piramidy żywienia wykonane przez dzieci.