Miejskie Przedszkole nr 99 w Katowicach

Zaloguj się:

Czyste Powietrze Wokół Nas

Przedszkolaki z naszego przedszkola wzięły udział w ogólnopolskim programie „Czyste powietrze wokół nas” .

Na początku listopada 2016 roku poprzez wywieszenie na gazetce informacyjnej listu skierowanego do rodziców, przedstawiliśmy zasady i cele programu. Ponadto w szatni wyłożono ulotki informujące o szkodliwości palenia papierosów oraz adresy miejsc gdzie osoby chcące rzucić palenie mogą znaleźć wsparcie.

Poprosiliśmy rodziców o wsparcie i zrozumienie emocjonalnego podejścia dzieci do palenia papierosów oraz aktywne uczestnictwo w programie. Następnie przystąpiliśmy do realizacji 5 scenariuszy zajęć.

Realizację w/w programu połączyliśmy z obchodami Dnia czystego powietrza propagowanego przez Fundację Ekologiczną Arka.

Program został zrealizowany w ciągu tygodnia. Miał on na celu wzbogacenie wiedzy dzieci o dymach, ich rodzajach, pochodzeniu oraz szkodliwości dla środowiska i człowieka. Wzbogacił wiedzę dzieci na temat szkodliwości palenia papierosów oraz uświadomił im, że mają prawo domagać się , aby w ich obecności dorośli nie palili papierosów.

Dzieci bardzo chętnie uczestniczyły w poszczególnych zajęciach. Z wielką uwagą i zaangażowaniem słuchały opowiadań nauczyciela, wypowiadały się na temat swoich doświadczeń w tym temacie. Z wielkim przejęciem mówiły o palących członkach rodziny .

Bardzo spodobała im się kolorowanka, którą otrzymały, chętnie i szybko nauczyły się piosenki o smoku, który nie lubił dymy papierosowego.

W holu została zamieszczona gazetka dla dorosłych informująca i zachęcająca wszystkich do czynnego udziału w przedszkolnym programie antynikotynowym „Czyste powietrze wokół nas” oraz kampanii „Czyste Powietrze” propagowanej przez Fundacją Ekologiczną „ARKA” w ramach obchodów Dnia Czystego Powietrza.. Gazetka prezentowała również ulotki na temat szkodliwości palenia papierosów.

Akcja miała na celu zwrócenie uwagi na szkodliwe dla zdrowia palenie śmieci w piecach domowych. Nasze życie zależy od oddychania, od powietrza, dlatego tak ważne jest to, aby ono było czyste. .

14 listopada 2016 roku zaopatrzeni w transparenty i maski przeciwpyłowe wyruszyliśmy na happening uliczkami pobliskiego osiedla. Społeczności lokalnej rozdane zostały ulotki informujące o szkodliwości palenia i plakietki „Nie pal”.

Możemy śmiało stwierdzić, że realizacja programu antynikotynowego przyniosła wymierne rezultaty. Z informacji zwrotnych wynika, że dzieci domagały się od swych rodziców, jak również babć i dziadków zaprzestania palenia. Miały odwagę prosić, aby w ich obecności nie palono papierosów, bo to szkodzi ich zdrowiu.

Zważając na powyższe planujemy w przyszłym roku szkolnym ponowny udział w programie.

 

124.jpg

125.jpg

128.jpg

121.jpg

120.jpg