Zaloguj się:

Aktualności:

Pomóżmy kasztanowcom

f3png

Przyszła jesień - czas zadbać o swoje kasztanowce

Nasze kasztanowce zaatakowane są przez larwy szrotówka kasztanowcowiaczka. 

 Zapraszamy do wzięcia udziału w 8. już edycji akcji grabienia liści kasztanowców zaatakowanych przez szrotówka kasztanowcowiaczka. Projekt realizowany jest we współpracy z Kancelarią Prezydenta RP oraz Lasami Państwowymi.

Nie ma znaczenia czy reprezentujesz:

  • swoją szkołę, uniwersytet czy przedszkole
  • swoją organizację
  • swoją drużynę harcerską lub gromadę
  • swój Urząd
  • swoją firmę
  • swoją rodzinę albo samego siebie :)

I tak możesz pomóc i włączyć się do akcji!

Grabienie i utylizacja liści kasztanowców z poczwarkami szrotówka kasztanowcowiaczka to najprostsza i najtańsza metoda ograniczenia populacji szkodnika. 

 

JAK TO ZROBIĆ? WYSTARCZY:

 

1. ZGRABIĆ spod kasztanowców liście - najlepiej od razu po ich opadnięciu;

2. ZEBRAĆ liście do worków (wypełnione worki należy mocno zawiązać!);

3. ZUTYLIZOWAĆ - np. paląc lub zakopując pod 30 cm warstwą ziemi. Zebrane liście można również oddać do kompostowania, pod warunkiem jednak, że kompostowisko jest znacznie oddalone od kasztanowców. Sam kompost uzyskany z liści z poczwarkami szrotówka należy używać najwcześniej od jesieni następnego roku, używanie go wiosną grozi „rozsianiem”  poczwarek szrotówka i umożliwi wylęg motyli na wiosnę.

 

Szczegółowe informacje jak zorganizować akcję jeśli nie robimy jej w swoim ogródku oraz tegoroczny plakat do pobrania dostępne są na stronie www.pomozmykasztamowcom.pl

Po akcji prosimy koniecznie przesłać informacje o swoich działaniach wraz z liczbą uczestników (mile widziane zdjęcia :)) na adres marta.szczypek[at]naszaziemia.pl